העצמה נשית

אני מנחה קבוצות לנשים תוך שימוש בתרבות היהודית כנקודת מוצא. כאישה, רב, ודוקטור, עם שנים רבות של ניסיון וידע, אני יודעת ליצר סביבה תומכת ופתוחה המעודדת דיון ועניין. סדנאות אלה תורמות להעצמה נשית הן מתוך הלימוד והן מתוך האווירה הטובה שנוצרת במפגשים.

אחת מהמסגרות בהן אני מנחה סדנאות להעצמה נשית היא ראשי חודשים לנשים. קיימת מסורת עתיקה ביהדות לפיה ראש חודש נחשב כיום חג מיוחד של נשים. בעדות ובמסורות השונות קיימים מנהגי ראש חודש נשיים רבים ומגוונים, היוצרים אווירה חגיגית ביום זה. המנהגים המקובלים על רוב הנשים ברוב המסורות הן: הדלקת נר, עריכת סעודה חגיגית, ואי עשיית מלאכה ועבודה.

אחד ההסברים למנהג זה הוא שראש חודש נחשב ביהדות כחגן של הנשים, בהקבלה למחזוריות של הירח. הנשים חוגגות את התחדשות הלבנה משום שגם הן מתחדשות בכל חודש, עם המחזור החודשי של הוסת.

חידוש מסורת ראש חודש לנשים מעניק הזדמנות לנשים לקשר, חיבור ודיאלוג עם המורשת היהודית ועם המסורת הנשית שהייתה קיימת במשך דורות, תוך יצירה וחידוש על פי רוח המקום וצרכי הזמן. עצירה זו “ממלאכה” סביב חודשי השנה העבריים תעניק זמן ומקום להתמלא, להתבונן, להתכוונן, ללמוד, לצחוק, ליהנות, לתת ולגדול.

במפגשים אלו אנו לומדות ביחד, באווירה בית מדרשית, סוגיות מגדריות כפי שהן באות לידי ביטוי באותו חודש עברי.  השיח המשותף מאפשר אווירה משוחררת, עם הרבה הומור, וגם שיחות שיכולות להתקיים רק בין נשים.

היי איריס, תודה ענקית על הליווי, הייעוץ, ההדרכה, הלימוד והחוויה במהלך הדרך.
את באמת משהו מיוחד.
תודה,
ר’

מכתב מסטודנטית, יולי 2017

איריס יקרה, רציתי לומר לך תודה על שהיית שותפה במסע הנפלא. מסע שהתחיל עם הרבה חששות ופחדים ולא לאט הפך לעוצמתי ומעצים.
מסע שהתחיל בגלגל החיים – לימדת אותי להסתכל על כל העושר שיש לי בחיים ולא על מה שחסר. לימדת אותי לשאוף ליותר ונתת לי כלים שיעזרו לי להגשים את השאיפות והחלומות.
לימדת אותי את מודל אפרת והראית לי שלא כדאי לפעול ולהגיב על אוטומט ושאת האירועים ניתן לפרש גם אחרת אם רק עוצרים, נושמים, חושבים ומרגישים.
עזרת לי לראות את הטוב שבי באמצעות החברים הסובבים אותי ובאמצעות התבוננות פנימה, וכך בניתי את רשימת החוזקות שלי.
עזרת לי להבין מה הן אבני הדרך שלי, עליהן כדאי לי לצעוד על מנת להגיע לאושר, לשלווה ולנחלה ואשר אותן כדאי לי לחפש בכל מקום בו ארצה להיות בחיי (עבודה, מקום מגורים ועוד) ובאמת באמצעותן מצאתי את המקום בו ארצה לגור ואת המקום בו ארתה לעבוד.
הפלגנו יחד לעתיד שלי וכתבתי חזון לעוד חמש שנים באמצעות הדמיון המודרך, אשר עזר לי לראות כי החיים מלאים בקשיים ואתגרים, אך אני מסוגלת לעבור אותם ודרכם להתעצם מהם, אם לא אתן לפחד להוביל אותי.
תוך כדי אמרת לי לכתוב את המשימות שעלי למלא על מנת להשיג מטרות קטנות בחיים ויחד גם הצבנו יעדים ובדקנו מה הם המשאבים העומדים לרשותי על מנת להשיג אותם – את רובם השגתי די בהצלחה.
ביקשת שאצייר את מעגל ההשפעה והדאגה וכך הבנתי שיש לי הרבה כוח והשפעה על חיי, אך גם לא מעט דברים שהם לא בשליטתי וכדאי לי ללמוד לשחרר אותם ולהשלים עימם.
בדקנו מה יש לי בתרמיל ועזרת לי לזרוק ממנו את המיותר ולהכניס לתוכו את הנחוץ, המצמיח והמועיל להמשך המסע שלי.

איריס יקרה, אין בפי מספיק מילים כדי לתאר את המסע העוצמתי והמעצים שעברתי ביחד איתך. תודה רבה על ליווי משמעותי ואימון מצמיח ומעצים. אוהבת אותך המון,

מכתב ממתאמנת, יוני 2017

שתמשיכי לגרום לנשים אחרות דרך הרצאותייך, שיעורייך ושיחות החולין איתך להגשים את עצמן ולתת לכולן הרגשה שהן יכולות.

מכתב מסטודנטית. אפריל 2017

19.7.2016

הנדון: מכתב תודה לד”ר איריס יניב
עותקיםשר החינוך, מר נפתלי בנט, פרופ’ יערה בר-און, נשיאת אורנים, ד”ר איריס יניב

איריס היקרה,

“יש שלושה סוגים של אנשים: אלה שרואים, אלה שרואים כשמראים להם ואלה שלא רואים”
(לאונרדו דה וינצ’י).

אני רוצה לומר לך, איריס, שאת אישה מהסוג הראשון: מאלה שרואים.
לכל אורך השנה הרגשתי שאת רואה אותי, מכבדת אותי ונותנת לי מקום לומר את שעל לבי.
היה לך אכפת לראות את כל הסטודנטים שלומדים בכיתתך ולהראות לכל אחד מהם את יחסך האישי והמאמין.

אומרים שילד צריך רק מבוגר אחד שיאמין בו, ולדעתי, כך גם אדם בוגר. אני מרגישה שאת לגמרי היית האדם שהאמין בי השנה ונתן לי את ה”חותמת” שאני יכולה, ראויה, מסוגלת וששום דבר לא עומד בדרכי להגשמת חלומותיי.

ראיתי, ואני עדיין רואה בך, דמות מופת, אישה חזקה שמגשימה את חלומותיה, יוצרת ונהנית מעיסוקיה- בדיוק האישה שאני חולמת להיות.
מעבר למרצה, את עבורי דמות לחיקוי כאישה, ואני כל-כך שמחה שיצא לי לפגוש אותך בדרכי במהלך חיי.

איריס, אישה יקרה ללבי אומרת לי באופן קבוע שגופי עשוי מברזל, אך לבי מזהב, ואני מרגישה שזה מה שאני יכולה לומר עלייך. לב רך ואוהב, מקבל ומסייע.

אני רוצה להודות לך על שנה נפלאה, על כך שלימדת אותי לפתוח את לבי ולקבל ביקורת, גם אם נדמה לי מה יאמרו לי. תודה על כך שאת לא רק מורה בזמן הלימודים, אלא גם אחרי, תומכת ומייעצת.

אני בטוחה שבהמשך דרכי, כשיום אחד ארצה לאנשים, אזכיר שלימדה אותי אישה שהערצתי ואגולל מכתב זה בפניהם- אולי כך אצליח להעביר כמה חשוב להיות מורה משמעותי.

אוהבת, מעריכה ומאחלת לך חופשה נעימה,
רוני יפת,
סטודנטית בשנה ג’ במכללת אורנים, תשע”ו

מכתב מלומדת
יוני 2016